Naujienos

 

2017.10.09

3-iasis tarptautinis laukinės gamtos parazitų tyrimų kongresas (Pietų Afrikos Respublika)

 

 

plačiau

  2017 m. rugsėjo 25–29 dienomis Gdanske (Lenkija) įvyko XX Baltijos mikologų ir lichenologų simpoziumas (http://www.bml2017.pl/). Jame dalyvavo tyrėjai ir studentai iš Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Švedijos, Danijos, Suomijos, Čekijos, Vengrijos, Jungtinės Karalystės, Baltarusijos, Rusijos ir JAV. Penki...
 

2017.10.05

XX Baltijos mikologų ir lichenologų simpoziumas

2017 m. rugsėjo 25–29 dienomis Gdanske (Lenkija) įvyko XX Baltijos mikologų ir lichenologų simpoziumas (http://www.bml2017.pl/). Jame dalyvavo tyrėjai ir studentai iš Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Švedijos, Danijos, Suomijos, Čekijos, Vengrijos, Jungtinės Karalystės, Baltarusijos, Rusijos ir JAV. Penki dalyviai iš GTC Mikologijos laboratorijos (dr. Jurga Motiejūnaitė, dr. Svetlana Markovskaja, dr. Reda Iršėnaitė, dr. Jonas Kasparavičius ir doktorantė Kristina Raitelaitytė) pristatė du žodinius ir du stendinius pranešimus. Be pranešimų programos, simpoziumo metu vyko tradiciniai lauko tyrimai įvairiose Kašubų regiono miško ekosistemose, kurių metu rinkta ir būdinta mikologinė medžiaga.

plačiau

  2017 m. rugpjūčio 23-27 dienomis Kijote (Japonija) įvyko Tarptautinė jungtinė cheminės ekologijos konferencija, apjungusi 33-ąją tarptautinę cheminės ekologijos draugijos ir 9-ąją Azijos-Ramiojo vandenyno asociacijos konferenciją (The joint meeting of the 33rd annual meeting of the International Society of Chemical Ecology (ISCE)...
 

2017.10.04

Tarptautinė jungtinė cheminės ekologijos konferencija

2017 m. rugpjūčio 23-27 dienomis Kijote (Japonija) įvyko Tarptautinė jungtinė cheminės ekologijos konferencija, apjungusi 33-ąją tarptautinę cheminės ekologijos draugijos ir 9-ąją Azijos-Ramiojo vandenyno asociacijos konferenciją (The joint meeting of the 33rd annual meeting of the International Society of Chemical Ecology (ISCE) and the 9th meeting of the Asia-Pacific Association of Chemical Ecologists (APACE)).

Konferencijoje dalyvavo ir pranešimus pristatė keturi Gamtos tyrimų centro mokslininkai: prof., habil. dr. Vincas Būda, dr. Raimondas Mozūraitis, dr. Rasa Čepulytė-Rakauskienė ir dr. Laima Blažytė-Čereškienė.

 

plačiau

  Cheminės ekologijos ir elgsenos laboratorijos vyriaus.m.d. Raimondas Mozūraitis su kolegomis iš Švedijos žurnale „Science“ (2017, vol. 355, p. 1076-1080) paskelbė tyrimų rezultatus, atskleidžiančius kaip žmogaus kraujo parazitas manipuliuoja šeimininko fiziologija ir parazito pernešėjo...
 

2017.10.03

Publikacija JAV leidžiamame prestižiniame žurnale „Science“

Cheminės ekologijos ir elgsenos laboratorijos vyriaus.m.d. Raimondas Mozūraitis su kolegomis iš Švedijos žurnale „Science“ (2017, vol. 355, p. 1076-1080) paskelbė tyrimų rezultatus, atskleidžiančius kaip žmogaus kraujo parazitas manipuliuoja šeimininko fiziologija ir parazito pernešėjo elgsena, kokius išskiria cheminius junginius, atliekančius tokį „juodą darbą“ - skatinančius plisti ligą:

Buvo žinoma, kad maliarija sergančių žmonių kvapas labiau vilioja ligos sukėlėją platinančias uodų pateles palyginti su sveikų žmonių kvapu, tačiau kaip vyksta šis procesas iki šiol nebuvo žinoma. Nustatėme, kad maliarijos sukėlėjas plazmodijus Plasmodium falciparum, išskirdamas metabolitą, (E)-4-hydroxy-3-methyl-but-2-enyl pyrofosfatą, padidina raudonųjų kraujo kūnelių išskiriamą anglies dioksido, aldehidų ir monoterpenų kiekį. Minėtos lakios medžiagos vilioja uodų pateles. Plazmodijaus išskirtas metabolitas ne tik padidina atraktyvumą, bet ir skatina uodų pateles greičiau maitintis bei prisiurbti daugiau kraujo, tuo padidindamas savo plitimo efektyvumą. Taip pat parodyta, kad (E)-4-hydroxy-3-methyl-but-2-enyl pyrofosfatas modifikuoja uodų genų, susijusių su nervų sinapsių veikla, su imunine sitema, atpažįstančia parazitą, bei su reprodukcinės sistemos reguliacija, raišką.

plačiau

...
9

Laboratorijos

Suteikiama atvira prieiga prie Gamtos tyrimų centro įrenginių.

Atvira prieiga

Pasirinkite įrenginį