Naujienos

  Šiandien, birželio  17-ją minima  Pasaulinę kovos su dykumėjimu diena. Tai nėra šventė – prieš  25 metus Paryžiuje priimta Jungtinių Tautų kovos su dykumėjimu konvencija sukurta siekiant ne tik valdyti dykumų plitimą ir milžiniškų žemės plotų  virtimą negyvom teriotijom, bet ir...
 

2020.06.17

Pasaulinė dykumėjimo diena

Šiandien, birželio  17-ją minima  Pasaulinę kovos su dykumėjimu diena. Tai nėra šventė – prieš  25 metus Paryžiuje priimta Jungtinių Tautų kovos su dykumėjimu konvencija sukurta siekiant ne tik valdyti dykumų plitimą ir milžiniškų žemės plotų  virtimą negyvom teriotijom, bet ir skatinant galvoti  apie savo veiksmus.    Lietuva šią konvenciją ratifikavo 2003-aisiais,  ir tada, ir dabar dažnbai pasigirsta abejonių, ar mums gręsia dykumėjimas. Iš tikro, Lietuvos gamta ir žemės ūkio plotai kol kas saugūs. Tačiau  pasižvalgykime į tai, ką turime.

        Mokslininkų duomenimis, trys ketvirtadaliuai  mūsų dirvožemių yra ties degradavimo riba, didžiausia grėsmė -  agresyvi,  intensyvi žemės ūkio veikla.  Nustatyta, kad daugiau kaip trečdalis (apie 37 proc.) žemės ūkiui naudojamo dirvožemio laikytina silpnai eroduotu, kai prarandama apie 25 cm derlingojo sluoksnio, 61 proc. – vidutiniškai eroduotu, o apie 1 proc. – stipriai eroduotu. Organinės anglies kiekis mūsų ariamuose dirvožemiuose yra bene mažiausias visoje Europos Sąjungoje. Jis mažesnis tik Danijoje ir Lenkijoje.

       Dirvožemio degradavimas ar nualinimas neabejotinai sietinas su klimato kaita.  Pasaulyje dėl šios priežasties  kasmet paveikiama mažiausiai 24 mlrd. tonų dirvožemio, daugiau nei milijardas mūsų planetos gyventojų kenčia nuo bado, šių procesų paveiktų teritorijų gyventojai praranda namus, valstybės – teritorijas. Manoma, kad dėl nualinto dirvožemio iki 2045 m. apie 135 mln. žmonių bus priversti migruoti ir ieškotis prieglobsčio kitose šalyse.

          Jungtinių Tautų konvenciją dėl kovos su dykumėjimu pasirašiusios valstybės yra įsipareigojusios rinkti, analizuoti su dykumėjimu susijusią informaciją ir ja keistis, taip pat keistis patirtimi, technologinėmis žiniomis. Gamtoje valstybių sienų nėra, todėl šiam poveikiui švelninti  labai  svarbu, kad visos šalys prisidėtų sprendžiant žemių degradavimo ir dykumėjimo problemas.  

plačiau

  Atsižvelgiant į situaciją dėl koronaviruso plitimo, Vyriausybė neeiliniame posėdyje nutarė paskelbti karantiną visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje. Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. iki birželio 16 d. imtinai.
 

2020.05.29

Darbo organizavimas Gamtos tyrimų centre karantino laikotarpiu

Atsižvelgiant į situaciją dėl koronaviruso plitimo, Vyriausybė neeiliniame posėdyje nutarė paskelbti karantiną visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje. Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. iki birželio 16 d. imtinai.

plačiau

  Maloniai prašome iki liepos 1 d. skirti 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio (GPM) Gamtos tyrimų centrui. Gauta parama būtų panaudota kompiuterinio tinklo įrangos ir operacinės sistemos atnaujinimui.
 

2020.05.25

Prašymas dėl paramos skyrimo Gamtos tyrimų centrui

Maloniai prašome iki liepos 1 d. skirti 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio (GPM) Gamtos tyrimų centrui. Gauta parama būtų panaudota kompiuterinio tinklo įrangos ir operacinės sistemos atnaujinimui.

plačiau

  Gamtos tyrimų centras skelbia konkursą eiti vyresniojo mokslo darbuotojo pareigas P. B. Šivickio parazitologijos laboratorijoje (1 pareigybė, 1 etatas). Pretendentų privalumai: 1) patirtis vykdant helmintų tyrimus taikant morfologinius, ekologinius, molekulinius ir kitus modernius metodus, 2) dalyvavimas tarptautiniuose...
 

2020.10.09

Skelbiamas konkursas vyresniojo mokslo darbuotojo pareigoms užimti (PRL)

Gamtos tyrimų centras skelbia konkursą eiti vyresniojo mokslo darbuotojo pareigas P. B. Šivickio parazitologijos laboratorijoje (1 pareigybė, 1 etatas). Pretendentų privalumai: 1) patirtis vykdant helmintų tyrimus taikant morfologinius, ekologinius, molekulinius ir kitus modernius metodus, 2) dalyvavimas tarptautiniuose projektuose parazitologijoje, 3) patirtis rengiant parazitologijos, ypač helmintologijos srities magistrantus ir doktorantus.  Darbo pobūdis: kompleksiniai tarpdisciplininiai helmintų įvairovės ir helmintozių epidemiologijos tyrimai taikant platų spektrą modernių molekulinių ir mikroskopinių metodų bei technologijų, siekiant naujų fundamentinių žinių apie šių parazitų transmisijos mechanizmus klimato ir aplinkos kaitos sąlygomis. Konkursą laimėjęs mokslininkas atliks įvairių helmintų grupių gyvenimo ciklų, paplitimo dėsningumų, specifiškumo ir virulentiškumo mechanizmų tyrimus,...

plačiau

...
15
...

Laboratorijos

Suteikiama atvira prieiga prie Gamtos tyrimų centro įrenginių.

Atvira prieiga

Pasirinkite įrenginį