Naujienos

  Šiandien, birželio  17-ją minima  Pasaulinę kovos su dykumėjimu diena. Tai nėra šventė – prieš  25 metus Paryžiuje priimta Jungtinių Tautų kovos su dykumėjimu konvencija sukurta siekiant ne tik valdyti dykumų plitimą ir milžiniškų žemės plotų  virtimą negyvom teriotijom, bet ir...
 

2020.06.17

Pasaulinė dykumėjimo diena

Šiandien, birželio  17-ją minima  Pasaulinę kovos su dykumėjimu diena. Tai nėra šventė – prieš  25 metus Paryžiuje priimta Jungtinių Tautų kovos su dykumėjimu konvencija sukurta siekiant ne tik valdyti dykumų plitimą ir milžiniškų žemės plotų  virtimą negyvom teriotijom, bet ir skatinant galvoti  apie savo veiksmus.    Lietuva šią konvenciją ratifikavo 2003-aisiais,  ir tada, ir dabar dažnbai pasigirsta abejonių, ar mums gręsia dykumėjimas. Iš tikro, Lietuvos gamta ir žemės ūkio plotai kol kas saugūs. Tačiau  pasižvalgykime į tai, ką turime.

        Mokslininkų duomenimis, trys ketvirtadaliuai  mūsų dirvožemių yra ties degradavimo riba, didžiausia grėsmė -  agresyvi,  intensyvi žemės ūkio veikla.  Nustatyta, kad daugiau kaip trečdalis (apie 37 proc.) žemės ūkiui naudojamo dirvožemio laikytina silpnai eroduotu, kai prarandama apie 25 cm derlingojo sluoksnio, 61 proc. – vidutiniškai eroduotu, o apie 1 proc. – stipriai eroduotu. Organinės anglies kiekis mūsų ariamuose dirvožemiuose yra bene mažiausias visoje Europos Sąjungoje. Jis mažesnis tik Danijoje ir Lenkijoje.

       Dirvožemio degradavimas ar nualinimas neabejotinai sietinas su klimato kaita.  Pasaulyje dėl šios priežasties  kasmet paveikiama mažiausiai 24 mlrd. tonų dirvožemio, daugiau nei milijardas mūsų planetos gyventojų kenčia nuo bado, šių procesų paveiktų teritorijų gyventojai praranda namus, valstybės – teritorijas. Manoma, kad dėl nualinto dirvožemio iki 2045 m. apie 135 mln. žmonių bus priversti migruoti ir ieškotis prieglobsčio kitose šalyse.

          Jungtinių Tautų konvenciją dėl kovos su dykumėjimu pasirašiusios valstybės yra įsipareigojusios rinkti, analizuoti su dykumėjimu susijusią informaciją ir ja keistis, taip pat keistis patirtimi, technologinėmis žiniomis. Gamtoje valstybių sienų nėra, todėl šiam poveikiui švelninti  labai  svarbu, kad visos šalys prisidėtų sprendžiant žemių degradavimo ir dykumėjimo problemas.  

plačiau

  Atsižvelgiant į situaciją dėl koronaviruso plitimo, Vyriausybė neeiliniame posėdyje nutarė paskelbti karantiną visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje. Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. iki birželio 16 d. imtinai.
 

2020.05.29

Darbo organizavimas Gamtos tyrimų centre karantino laikotarpiu

Atsižvelgiant į situaciją dėl koronaviruso plitimo, Vyriausybė neeiliniame posėdyje nutarė paskelbti karantiną visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje. Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. iki birželio 16 d. imtinai.

plačiau

  Maloniai prašome iki liepos 1 d. skirti 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio (GPM) Gamtos tyrimų centrui. Gauta parama būtų panaudota kompiuterinio tinklo įrangos ir operacinės sistemos atnaujinimui.
 

2020.05.25

Prašymas dėl paramos skyrimo Gamtos tyrimų centrui

Maloniai prašome iki liepos 1 d. skirti 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio (GPM) Gamtos tyrimų centrui. Gauta parama būtų panaudota kompiuterinio tinklo įrangos ir operacinės sistemos atnaujinimui.

plačiau

  Gamtos tyrimų centras skelbia konkursą eiti jaunesniojo mokslo darbuotojo pareigas Genetikos laboratorijoje (1 pareigybė, 1 etatas) vykdymui. Pretendentų privalumai: patirtis vykdant šviesos ir gravitacijos poveikio moduliavimo eksperimentus, gebėjimas analizuoti gautus rezultatus. Darbo pobūdis: bakterijų ir mielių...
 

2020.07.16

Skelbiamas konkursas jaunesniojo mokslo darbuotojo pareigoms užimti (GL)

Gamtos tyrimų centras skelbia konkursą eiti jaunesniojo mokslo darbuotojo pareigas Genetikos laboratorijoje (1 pareigybė, 1 etatas) vykdymui. Pretendentų privalumai: patirtis vykdant šviesos ir gravitacijos poveikio moduliavimo eksperimentus, gebėjimas analizuoti gautus rezultatus. Darbo pobūdis: bakterijų ir mielių mikrobiologinė-spektrofotometrinė analizė, mikroorganizmų gravitropinių bei fototropinių reakcijų tyrimai, dalyvavimas mokslinių projektų veikloje, analizavimas gautų rezultatų ir straipsnių rašymas. Reikalavimai pretendentams: Į jaunesniojo mokslo darbuotojo pareigas gali pretenduoti asmuo, turintis ne žemesnį kaip magistro kvalifikacinį laipsnį ar jam prilygintą aukštojo mokslo kvalifikaciją. Jaunesnysis mokslo darbuotojas turi vykdyti arba padėti vykdyti mokslinių tyrimų ir (ar) eksperimentinės plėtros darbus bei būti paskelbęs 1 publikaciją recenzuojamuose mokslo leidiniuose ar mokslo...

plačiau

Laboratorijos

Suteikiama atvira prieiga prie Gamtos tyrimų centro įrenginių.

Atvira prieiga

Pasirinkite įrenginį