Augalų patologijos laboratorijos mokslininkų vizitas į Ukrainą

2018.09.19
2018 m. rugsėjo 3–7 dienomis pagal Lietuvos-Ukrainos dvišalio bendradarbiavimo mokslo ir technologijų srities programos vykdomą projektą „InvazBio“ Gamtos tyrimų centro Augalų patologijos laboratorijos darbuotoja dr. Daiva Burokienė ir doktorantai Dovilė Čepukoit ir Karolis Sivickis lankėsi Ukrainos Charkovo Zooveterinarijos akademijos Biotechnologijos ir gamtos resursų fakulteto Biotechnologijos katedroje (http://www.umoastudyukraine.com/university/36). Pagal projekte vykdomas temas buvo suorganizuotas seminaras, kuriame pranešimą apie miškuose plintančius invazinius patogenus pristatė ir dr. D. Burokienė. 
Vizito metu buvo suorganizuotas susitikimas su šios akademijos rektoriumi, profesoriumi dr. Dmitrijumi Baranovskiu ir buvusiu Ukrainos Žemės ūkio ministro pavaduotoju ir Nacionalinės Žemės ūkio mokslų akademijos vadovu, o dabartiniu metu – Biotechnologijos departamento vadovu, akademiku, profesoriumi dr. Mykola Bezuglyj. Jie plačiau papasakojo apie šioje akademijoje vystomas mokslo kryptis ir įvairiuose departamentuose atliekamus mokslinius tyrimus, buvo aprodytos laboratorijos bei jų turima įranga. 
Apsilankymo metu, APL darbuotojai turėjo galimybę apsilankyti Ckarkovo regiono valstybinėje miškų įmonėje „Vovčanske miškininkystė“ ir susitikti su jos direktoriumi Sergejumi Pyjevu bei jo pavaduotoja Galyna Medvedeva, kurie plačiau supažindino su miško medžių sodinukų auginimo ir priežiūros specifika, papasakojo apie miškų plantacijų auginime iškylančias problemas. Ypatingas dėmesys buvo skirtas patogeninių grybų daromai žalai, tad kartu su Charkovo Zooveterinarijos akademijos Taikomosios biologijos, vandens bioresursų ir medžioklės valdymo departamento docente dr. Kateryna Davydenkoir Biotechnologijos ir gamtos resursų fakulteto Biotechnologijos katedros dekane dr. Olena Ščerbakbuvo suorganizuota ekskursija į natūralius ir miškininkų atsodintus spygliuočių bei lapuočių miškus. Ukrainos mokslininkai plačiau papasakojo apie šiuose miškuose paplitusius ligų sukėlėjus, o doktorantai D. Čepukoit ir K. Sivickis turėjo galimybę susipažinti su ligos požymių identifikavimo specifika. 
Šio apsilankymo metu taip pat buvo susitikta su Ukrainos G. M. Vysotskio Miškininkystės ir miškų melioracijos tyrimo instituto direktoriumi profesoriumi, akademiku Viktoru P. Tkač, kuris pristatė instituto veiklą, vykdomus tyrimus (http://www1.nas.gov.ua/en/Structure/dgb/riffm/Pages/default.aspx). To paties instituto Miškų apsaugos departamento vadovė profesorėValentynaMeškova bei jos laboratorijos darbuotojai dr. Jurijus Skrylnikas, dr. Olga Kukina ir dr. Olga Zinchenko diskutavo apie Ukrainos miškuose paplitusius kenkėjus. Kolegos iš Ukrainos suorganizavo ekspediciją į miškus, kur buvo parodyta ne tik grybinių ligų pažeidimų specifika, bet ir kenkėjų, kurių ligų požymiai dažnu atveju buvo panašūsį grybinių. 
Vizito metu Augalų patologijos laboratorijos darbuotojai turėjo galimybę pagilinti, praplėsti žinias apie pasireiškiančių ligų požymius, jų interpretavimo, vertinimospecifiką, apie ligų sukėlėjų plitimą bei jų kontrolę miškuose.