„Perkūno kiaušiniai“

2020.06.12

JAV Oregono valstija pasaulyje garsėja čia randamais išskirtiniais agatais, vadinamais „perkūno kiaušiniais“ ir  tituluojama „perkūno kiaušinių“ sostine. 1965 m.  Jungtine Oregono įstatymų leidybos asamblėjos rezoliucija  ši agato rūšis  buvo paskelbta  Oregono valstijos nacionaliniu akmeniu.

Seniausiai šiuos kietus, beveik apvalius, sviedinį primenančius chalcedono gniutulus pastebėjo centriniame Oregone gyvenantys Amerikos indėnai . Jie tikėjo, kad juos išmetė supykę aukščiausieji Kaskados kalnų ugnikalnių dievai.

 „Perkūno kiaušinis“ – dažniausiai žvaigždės formą primenantis agatas  lavos apvalkale. Išorinis jo  paviršius būna nuo baltai pilkos iki rudos spalvos, atrodo šiurkštus ir nepatrauklus. Tačiau, perpjovus ir nupoliravus, viduje esantis  turinys gali  nustebinti savo įspūdingais kristalais bei spalvingais mineralų raštais.

Šie agatai susidaro tik rūgščiose  riolitinėse lavose.  Mineralai labai lėtai kaupiasi vulkaninės uolienos plyšiuose. Procesas trunka  keliasdešimt milijonų metų, o viduje susidarę įvairūs sudėtingi raštai būna skirtingi ir būdingi konkrečiai vietovei. Vėliau,  lavai dūlant,  išsiskiria kieto chalcedono  gniutulai. Jų dydžiai svyruoja  nuo  centimetro iki daugiau nei metro skersmens. Didžiausias pasaulyje buvo rastas Oregone ir svėrė 1,75 tonas.

Mineralų muziejuje V. Matuzevičiaus dovanotoje  kolekcijoje yra keletas „perkūno kiaušinių“  iš Oregono valstijos, Madraso apylinkių, Richardsono Ranchos ir iš Harper, Skull Springo. Pastarieji išsiskiria savo įspūdingu dydžiu ir tamsiai raudona spalva. 

Informaciją parengė Birutė Poškienė