SKALIŠKIŲ KONGLOMERATO UOLA ŠALIA VILNIAUS.

2020.06.10

Skališkių uola (ola) - viena iš įdomiausių Nėries slėnio vietų. Ji yra Vilniaus rajone, netoli Nemenčinės, dešiniajame Neries krante. Nuo Skališkių kaimo keliauti reikia kelis šimtus metrų  prieš upės srovę. Nors jokių nuorodų nėra, lankytojų čia netrūksta.  Per gražų mišką vedančiame keliuke galima sutikti tiek keliaujančius link uolos, tiek jau grįžtančius iš jos. Nuo Neries link uolos veda mediniai laiptukai.

Nuo 1984 m Skališkių ola  yra Lietuvos Respublikos geologijos paminklas. Tai keli  geologiniai  objektai viename:  ola arba urvas, konglomerato uola ir  nuo jos lašantis šaltinis. Olos papėdėje, prie pat upės, iš po akmens išteka  dar vienas šaltinėlis.

Ola  turi net keletą pavadinimų.  Ji vadinama ne tik Skališkių, bet ir Liucionių (pagal šalia esantį Liucionių kaimelį), o dėl iš jos lašančio požeminio vandens dar vadinama Šventąja arba Verkiančia.

Uola – tai į konglomeratą susicementavusio žvyro luitas. Žvyro klodas čia susiklostė tirpstant ledynams. Tuo metu Nėries vanduo buvo pakilęs gerokai aukščiau  nei dabar. Vėliau, vandens srautams mažėjant, o upei gilinat savo vagą, žvyro sluoksniai buvo atidengti. Prasidėjo gausus šaltiniavimas. Požeminiame vandenyje esantis ištirpęs kalcio karbonatas iškrito į nuosėdas ir užpildė  tarp smėlio ir žvyro esančias tuštumas. Tokiu būdu, buvusios palaidos ir birios nuogulos buvo sucementuotos ir tapo patvaria ir kieta uoliena.  Šis sucementuoto žvyro luitas (konglomeratas)  yra 15 m pločio ir 3 m storio. Vėliau,  nuo jo  nuolat lašantis vanduo išplovė  apie 6 m į šlaito gilumą įsiskverbusią olą. 

Įdomu ir tai, kad ši uola anksčiau yra tarnavusi ir kaip piligriminis taškas. Pro ją ėjo kelias į Vilniaus Aušros vartus. Istoriniai šaltiniai byloja, kad XIX a. virš uolos stovėjo koplyčia ir didelis kryžius. Ir dabar čia atvykstantys žmonės ne tik meldžiasi, bet ir palieka kryželius, rožančius, degančias žvakutes,  šventųjų paveikslėlius. Pagal žmonių pasakojimus,  Skališkių oloje varvantis vanduo ir šalia esantis šaltinis turi stebuklingų galių – gydo sergančias akis.

Skališkių  konglomerato uola –  unikalus  gamtos kampelis, paliekantis neišdildomą įspūdį. Tokių uolų Lietuvoje yra vienetai.

Kaip atrodo konglomeratas (nuosėdinė uoliena, sudaryta iš apvalainų uolienų gabalų ir sutvirtinta cementu) galima pamatyti ir Mineralų muziejuje.

 

Tekstas ir nuotraukos Birutės Poškienės